Тексти проєкту

Фотоархів примусової робітниці Ганни Коваленко, Полтавщина

автори: колектив ГО "Після тиші"

Фотоархів із 20 зображень, датованих 1943–1945 роками, вдалося викупити на онлайн-аукціоні у квітні 2022 року. Більшість з них має підписи на зворотах, що адресовані Галі Коваленко. У цьому випадку "Галя" – це розмовна форма імені Ганна. Власницю цього фотоархіву звали Ганна Степанівна Коваленко (у заміжжі – Конько).

читати далі

Фото примусових робітників Миколи Ріпенецького, Феодосія Безвушка та Ареона Фльорко, Хмельниччина

автори: колектив ГО "Після тиші"

Ці фотографії — одні з перших у колекції. З написів на зворотах відомо, що їх надіслав своїм рідним – дружині та сину – примусовий робітник Микола Ріпенецький.

читати далі

Фото примусових робітників Михайла Темченка та Івана Любки, Сумщина

автори: колектив ГО "Після тиші"

Ця фотографія, викуплена на онлайн-аукціоні у серпні 2020 року. Єдина зачіпка для ідентифікації зображених на ній примусових робітників – підпис на звороті. Завдяки документам, виявленим у Державному архіві Сумської області та Архіві Арользена – Міжнародного центру документації націонал-соціалістичних переслідувань, вдалося прослідкувати їхні долі та дізнатися більше про пережите ними під час Другої світової війни.

читати далі

«Коли любиш, то храни»: Фото депортованих до нацистської Німеччини українців

авторка: Ганна Легун
опубліковано в Bird in Flight

Попри усі обмеження депортовані до нацистської Німеччини українці надсилали своїм рідним листи та фотографії. Про те, як люди робили ці знімки і про що вони свідчили, розповідає архівістка міжнародного центру з дослідження нацистських переслідувань Arolsen Archives Ганна Легун.

читати далі

GO WEST! Сліди травми на фотографіях українських примусових працівниць та працівників в Німеччині

автор: Андрій Достлєв
опубліковано в Korydor

“Дівчата гарні, навіть не скажеш, що в полоні та тяжко працюють”, — так прокоментував пост із архівною фотографією примусових працівниць у нацистській Німеччині (т. зв. “остарбайтерок”) один із користувачів Facebook. Це виглядає як типове для соцмереж хамство та знецінення чужого досвіду (ще й з чітким гендерним виміром) і, скоріш за все, ними і є. Але водночас ця репліка несвідомо зачіпає глибший пласт можливості репрезентації травматичного досвіду в фотографії, а також її обмеження.

читати далі

Українці на примусовій праці в нацистській Німеччині: вербування, примусова праця, репатріація

авторка: Тетяна Пастушенко
опубліковано в Україна Модерна

У тексті йдеться про українських примусових робітників та робітниць у нацистській Німеччині під час Другої світової війни: специфіку їх вербування й працевикористання, повернення додому і радянські фільтраційні заходи. Окремо розглянуто проблему грошових виплат, які вони мали змогу отримати у 1990–2000-х рр.

читати далі

Якщо ви маєте фото примусових робітників та робітниць у нацистській Німеччині та пов’язані з ними історії – напишіть нам.