Під час Другої світової війни понад 2 мільйони осіб вивезли з території України на примусові роботи до Німеччини, союзних їй чи окупованих нею європейських країн. Серед них були люди різної статі та віку, не шкодували навіть дітей. Принаймні чверть із цих примусових робітників та робітниць так і не повернулися додому: померли від хвороб, важких умов утримання, навмисних страт та бомбардувань, або ж емігрували після завершення війни. Та й у повоєнному Радянському Союзі на них очікували підозри зі сторони влади, а часто й ворожість сусідів. А тому багато з них вимушено замовчували свій досвід навіть у сімейному колі.
Нині, після російського нападу на Україну, останні з цих людей переживають другу у своєму житті війну. Слова "окупація", "примусова праця", "бомбардування", "фільтрація" знов описують їхню і нашу реальність.
“Під час перебування в Германії”* – це онлайн-архів із понад 150 фотографій українських примусових робітників та робітниць. Для них це був один зі способів задокументувати свою солідарність та взаємопідтримку, комунікувати між собою та з рідними в Україні.
* У назві проєкту ― оригінальний напис "Під час перебування в Германії", яким часто підписували фото примусові робітники та робітниці у нацистській Німеччині.
У більшості випадків ми не знаємо: ані кому належали ці фотографії, ані хто на них зображений. Їх вдалося придбати упродовж кількох останніх років на онлайн-аукціонах і "блошиних ринках". Достеменно невідомо, як ці фото туди потрапили. Вочевидь, після смерті власників та власниць, через байдужість їхніх нащадків. У комерційних умовах фотографії стають просто товаром, втрачають історії, які з ними пов’язані.
Проте кожна з цих фотографій здатна розповісти більше, ніж на ній зображено. У деяких випадках нам вдалося ідентифікувати примусових робітників та робітниць, знайти додаткову інформацію про них в архівах чи сконтактувати з людьми, які їх знали.
Ми сподіваємося, що спільними зусиллями вдасться дізнатися більше про тих, хто зображений на цих фотографіях. Перегляньте їх. Прочитайте написи на зворотах. Можливо, на них знайомі вам люди? Чи були у вашій сім'ї ті, хто пережив примусову працю? Зберігаєте їхні фото, листи чи інші матеріали? Зв'яжіться з нами та поділіться своєю історією.
Проєкт реалізовано за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung з коштів Міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН.